Jak działa sztorm na łebską plażę?

24 kwi
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zamieszczone poniżej zdjęcia przedstawiają brzeg morski w Łebie. Tak to wygląda teraz, dziś. Morze „ciężko pracuje”, aby osiągnąć taki efekt.

Fale walczą z brzegiem morskim czego efektem może być klif. Fale uderzają z wielką siłą w brzeg plaży, podcinając go następnie powodując obrywanie się go i cofanie. U podnóża klifu tworzy się lekko nachylona do morza platforma. Wielkość klifu zależna jest od wielkości fal, a proces ten może trwać nawet setki lat.

Odwieczna walka morza z brzegiem morskim przyczyniły się do zmiany położenia malowniczej Łeby. Podstawą do powstania miasta było rozdzielenie się jezior Sarbsko i Łebsko. Mieszkańcami nie byli tylko Pomorzanie używający języka kaszubskiego, ale również Niemcy. Poza tym żywioły nie sprzyjały miasteczku, o czym mówi fragment historycznego opisu Łeby:

„Najbardziej przeciwne były mu siły przyrody. Otwarte morze, atakujące południowy brzeg, uniemożliwiało zbudowanie portu. Rzeka raz po raz wylewała, przesuwając swoje koryto ku zachodowi i zagrażając istnieniu osady. Wrogiem mieszkańców był wędrujący piasek z wydm mierzei oddzielającej jezioro Łebsko od Bałtyku – zasypywał pola uprawne, ulice, pogrążał domy.”

Na szczęście to już tylko historia, a mieszkańcy Łeby żyją w bezpiecznej i stabilnej lokalizacji. Morze jedynie dba o to, aby turystom i mieszkańcom nie znudziły się widoki, stąd te małe zmiany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *